Benim Gençliğim

Hani benim sevincim nerde Bilyelerim topacım Kiraz ağacında yırtılan gömleğim Çaldılar çocukluğumu habersiz. Penceresiz kaldım anne Uçurtmam tel örgülere takıldı Hani benim gençliğim anne.

Responsive image
YAZAR
Can Dündar
DOSYA BOYUTU
7,18 MB
YAYIN TARIHI
2012
DIL
Türkçe
ISBN
9789750730016

Benim Gençliğim harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Can Dündar. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Can Dündar'den Benim Gençliğim kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


Karamsardı gençler, umutsuzdu. Dünyaya ilgisiz değillerdi belki, deli kanlarının isyanıyla oluşmuş bir itirazları vardı; ama itiraz ettikleri şeye nasıl müdahale edeceklerini, onu nasıl değiştireceklerini bilmiyorlardı.Baskı altında dağıtılmış, yapayalnız bırakılmışlardı. Daha da kötüsü geleceğe inançları yok olmuştu; ütopyasızlardı.Can Dündar kendi gençliğine dair hüzünlü ya da eğlenceli anılardan yaşanmış trajedilere uzanarak, bakış açısını genişlettikçe genişleterek adeta bu ülke gençliğinin bir röntgenini çekti Benim Gençliğim'de. "Hazır ol"la terbiye olan kuşakları, içinden tankların geçtiği hayatları, örgütlerin, partilerin ya da umut dolu bir idealin peşinde harap olan, kendi seçimlerini yaşayamamış, yaşamışsa da bedellerini ağır ödemiş nesilleri anlattı. Günümüz gençliğine ayna oldu... Özgür üniversite ya da parasız eğitim istediği için geleceği elinden alınanları, piyasa ekonomisinin güdümü altında idealleriyle birlikte mutluluğundan da olanları, bir sınavla adeta sırat köprüsü üzerinde yürümeye zorlananları ve protesto eylemlerine internet üzerinden katılan kuşakları anlattı. Kısacası sokaktan toplanıp götürülen gençlikten, sokağı elinden alınarak tenhalaşan bir hayata zorlanan gençliğe geçişin izini sürdü, Can Dündar; kendi geçmişinin dokunaklı çetelesini, günümüz gençliğinin sorunlarıyla bağlayarak bir çeşit "duygusal tarih" yazdı aslında. Zaman denilen denizin ya da iktidarların sindirmeye çalıştığı gençliğimizin ayak izlerinin peşine düştü, hafızalarımızı tazeleyerek.Bir umut, yeniden canlanmamız için...İnce Kapak: Sayfa Sayısı: 224Baskı Yılı: 2015e-Kitap: Sayfa Sayısı: 201Baskı Yılı: 2012Dili: TürkçeYayınevi: Can Yayınları 


Bu ne yaman çeIişki anne KurtIar sofrasına düştüm Hani benim gençIigim nerde. Hani benim sevincim nerde Akvaryum kanaryam Üstüne titrediğim kaktüs çiçeği AIdıIar kitapIarımı sorgusuz.